BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Feeding birds is great fun! But it's not so enjoyable when little birds like robins and blue tits get chased away by unwelcome guests. To stop bigger birds and squirrels from hogging the feeders, we've made feeder cages called guardians.
This Guardian Cage for Apollo 7 & 8 port seed feeders is made specifically to fit our 7 and 8 port Apollo Seed Feeders. Its job is to stop larger birds and squirrels from snatching the food.
Just a heads up: This cage only works with our Apollo 7 and 8 port Seed Feeders (available separately).
| Sku | 351520119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 298 mm |
| Height | 450 mm |
| Length | 298 mm |
| Weight | 1.416 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | House Sparrow, Great Tit, Blue Tit, Tree Sparrow |
| Colour | Black |
| Material | Powder-Coated Metal |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|