BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
There is a shortage of natural nesting sites, which is thought to be one of the major factors behind the decline of some of our once most-common birds. By putting up nest boxes, such as this, which replicates a bird's natural nesting preferences, you can encourage them to breed near your home.
Different species prefer different nest boxes and our range has been designed by our team of ornithologists to optimum dimensions for the species concerned. Look out for regular visitors to your garden and choose a box which best suits their needs. You can check this using our hole size guide.
The Bonaire nest box is particularly suitable for blue tits and coal tits, and it has been approved and tested by ornithologists from Netherlands Bird Protection.
Take a look at our other Wooden Nest Boxes.
| Sku | 905350119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 215 mm |
| Height | 237 mm |
| Length | 170 mm |
| Weight | 0.38 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Blue Tit, Coal Tit, Crested Tit, Marsh Tit, Willow Tit, Tree Sparrow |
| Colour | Green, Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Hole Size | 28mm |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|