BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Nyjer seed is particularly fine - too fine for a standard seed feeder - and should be fed from one of our specialist Nyjer feeders designed with smaller gauge feeding ports than standard seed feeders to minimise the amount of food that is lost from the feeder.
Nyjer Seed was introduced to the European wild bird food market by us many years ago. This fine textured seed, rich in oil, is often regarded as a highly beneficial food for garden birds and is thought to have played a significant role in increasing population numbers of Goldfinch and other declining species, such as Lesser Redpolls in recent years. Offering Nyjer can help to attract these species to your garden if you have them in the area.
Please Note: we do not recommend purchasing a nyjer feeder unless you already have the species mentioned above visiting your garden.
Feeder heights shown include fully extended handle.
| Sku | 320300120 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 80 mm |
| Height | 285 mm |
| Length | 80 mm |
| Weight | 0.365 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Goldfinch, Siskin |
| Colour | Green |
| Material | Metal |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|