BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
House Martins and Swallows typically build nests under the eaves of buildings using mud and grass. These magnificent birds migrate from Africa to Europe in spring and quickly begin preparations for their busy breeding season. By June, the season is usually well underway.
Sadly, House Martins and Swallows are facing a shortage of suitable nesting sites, as many old buildings are being demolished or updated. Thankfully, they will happily use a special open nest box in an enclosed area, such as a porch or outbuilding. It is a delight to watch House Martins and Swallows raise their broods, and by installing this Dropping Board, you can sit back and enjoy this magical season without worrying about the mess.
Position the Dropping Board approximately 60 cm below the nest box. We offer a range of specialist nest boxes for House Martins and Swallows.
| Sku | 943990120 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 180 mm |
| Height | 292 mm |
| Length | 504 mm |
| Weight | 2.16 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | House Martin, Swallow |
| Colour | White |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|