BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
This innovative bird food harnesses essential nutrients from farmed Black Soldier Fly larvae. Insect fat is full of protein, minerals, and amino acids to keep birds strong and healthy, and offers a sustainable alternative to tallow, requiring less energy and water to produce.
These protein-rich fat balls will be enjoyed by a variety of garden birds all year round but will be particularly beneficial during the colder months and the busy breeding season when competition for natural food sources increases.
Pair this food with any of our popular fat ball feeders, available in a variety of shapes and sizes to suit any garden or outdoor space. We are sure your garden birds will flock to enjoy this nutritious treat!
e 480g
Excludes bird feeder
| Sku | 104250119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 105 mm |
| Height | 53 mm |
| Length | 195 mm |
| Weight | 0.48 kg |
| Key Ingredients | Insect Oil, Grains, Seeds, Calcium |
| Analytic ingredients | Moisture 8.5%, Crude Protein 9.6%, Crude Fat 26.9%, Crude Fibre 5.1%, Crude Ash 8.7% |
| Suitable for | Bird Tables, Dedicated feeder |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|