BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
🪻 Peak Season Deals - up to €15 off!
Your basket
The Giant Fat Ball Duo makes a delicious gourmet buffet for your birds. The two fat balls contain the same energy-rich ingredients, but one has an extra layer of specially selected, high oil content black sunflower seeds. The two fat balls are joined together with string and suspended by an integral string loop for easy use.
Calories are hugely important for birds, particularly in cold weather, and the Giant Fat Ball Duo provides an instant refuelling station for your garden birds. The fat balls are composed of carefully selected plant-based ingredients.
Composition: Vegetable oil, wheat, black sunflower seeds, yellow millet, sorghum and chopped peanuts.
Analytical constituents: crude protein 7,90%, crude fat 35.3%, crude fibre 2,7% raw ash 1.5%
| Sku | 101030120 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 220 mm |
| Height | 110 mm |
| Length | 70 mm |
| Weight | 0.998 kg |
| Calories (per 100g) | 529 |
| Key Ingredients | Seed Mix, Sunflower Hearts, Vegetable Oil |
| Analytic ingredients | Moisture 7.7%, Crude Protein 7.9%, Crude Fat 35.3%, Crude Fibre 2.7%, Crude Ash 1.5% |
| Suitable for | Bird Tables, Dedicated feeder |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|