BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
The Insect Hotel Menorca is a distinctive addition to any garden and is made from a range of different materials to appeal to a wide range of insects.
Leading invertebrate conservation charity, Buglife, were so impressed with our insect houses that they have endorsed the complete CJ Wildlife range, commenting on "a really well designed and practical selection" of habitats. Insects are integral to achieving a balanced ecosystem in your garden. Species such as ladybirds and lacewings will help to control aphids, and bees deliver an essential pollination service. You can encourage a wide range of beneficial insects into your garden by providing nesting sites and refuges.| Sku | 935350119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 398 mm |
| Height | 425 mm |
| Length | 148 mm |
| Weight | 2.119 kg |
| Suitable Wildlife | Insect, Ladybird |
| Colour | Black, Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|