BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
This balanced floating feed mix is a tasty and nutritious treat designed for wild swans and ducks. It can be scattered along pond or lake edges and floats on the water, making it easy for water birds to find and enjoy.
Supplied in a recyclable container that keeps the feed fresh and is easy to carry. The container can also be refilled for sustainable feeding.
| Sku | 280320119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 136 mm |
| Height | 134 mm |
| Length | 136 mm |
| Weight | 0.35 kg |
| Calories (per 100g) | 314 |
| Key Ingredients | Wheat, Fish Meal, Wheat Middlings, Chicken Fat, Fish Oil (Salmon) |
| Analytic ingredients | Crude Protein 20%, Crude Fat 7%, Crude Fibre 2.5%, Crude Ash 5.5%, Carbohydrates 42.7% |
| Suitable for | Ground Feeding |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Duck, Swan |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|