BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Filled with energy-rich black sunflower seeds, chopped peanuts, and cut hulled oats, this specially developed mix will delight sparrows and finches. The recyclable plastic tub keeps the food fresh and is perfectly sized for small hands to carry.
Plus, the tub can be refilled and reused again and again — perfect for sustainable feeding and encouraging young nature lovers to enjoy birdwatching.
| Sku | 280270119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 136 mm |
| Height | 134 mm |
| Length | 136 mm |
| Weight | 0.4 kg |
| Calories (per 100g) | 482 |
| Key Ingredients | Black Sunflower Seeds, Striped Sunflower Seeds, Oatmeal, Yellow Millet, White Sunflower Seeds, Peanuts, Rapeseed Oil |
| Analytic ingredients | Moisture 8%, Crude Protein 14.39%, Crude Fat 38.32%, Crude Fibre 16.42%, Crude Ash 2.96%, Carbohydrates 20% |
| Suitable for | Bird Tables, Feeder Houses, Ground Feeding, Tube Feeders |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | House Sparrow, Chaffinch, Greenfinch, Goldfinch, Tree Sparrow |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|