BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Simply pour these peanuts into a peanut feeder, such as our EasyFlip Peanut Feeder, find the perfect spot to hang it in your garden, and wait to see which birds come to visit!
The recyclable plastic tub keeps the peanuts fresh and is perfectly sized for small hands to carry. Plus, the container can be refilled and used over and over, great for sustainable feeding.
| Sku | 280260119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 135 mm |
| Height | 133 mm |
| Length | 135 mm |
| Weight | 0.5 kg |
| Calories (per 100g) | 591 |
| Key Ingredients | Peanuts |
| Analytic ingredients | Moisture 6.94%, Crude Protein 31.2%, Crude Fat 47.56%, Crude Fibre 2.48%, Crude Ash 2.4%, Carbohydrates 9.42% |
| Suitable for | Dedicated feeder, Mesh Feeders |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Blue Tit, Great Tit, Crested Tit, Long-tailed Tit, House Sparrow, Tree Sparrow, Robin, Chaffinch, Great Spotted Woodpecker, Starling, Nuthatch, Blackbird, Goldfinch, Siskin |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|