BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Support pollinators and other beneficial insects with the decorative Malpelo insect block. Designed with a variety of natural nesting spaces, this insect shelter offers a safe place for solitary bees and other helpful insects to rest, nest and overwinter.
Insects play an essential role in pollinating flowers and supporting a healthy garden ecosystem. By adding an insect block to your outdoor space, you can help encourage biodiversity while bringing more wildlife closer to home.
Made from FSC®-certified wood with natural bamboo nesting tubes, the Malpelo insect block combines practical wildlife support with an attractive natural design that fits beautifully into any garden, patio or balcony.
For the best results, place the insect block in a sunny, sheltered spot near flowering plants.
| Sku | 102490119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 93 mm |
| Height | 90 mm |
| Length | 50 mm |
| Weight | 0.09 kg |
| Suitable Wildlife | Bee, Insect |
| Colour | Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|