BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Treat the birds in your garden to this delicious suet cake made from peanut butter! Produced using surplus from the peanut butter production process, this circular product reduces waste while providing essential energy for birds.
Carefully formulated to meet the needs of wild birds all year round, this suet cake is rich in fats and natural ingredients. A favorite among tits, robins, starlings, and many more species.
Bring your garden to life and support a thriving bird population, every day of the year!
| Sku | 100660119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 98 mm |
| Height | 98 mm |
| Length | 28 mm |
| Weight | 0.3 kg |
| Calories (per 100g) | 567 |
| Key Ingredients | Peanut Flour, Wheat Flour, Peanut Butter Paste, Beef Tallow, Oats, Oystershell Grit, Hempseed |
| Analytic ingredients | Crude Protein 14.8%, Crude Fat 27.3%, Crude Fibre 1.6%, Crude Ash 4.5% |
| Suitable for | Bird Tables, Dedicated feeder |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|