BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
This pine cone suet treat is a firm favourite. It is filled with high-calorie ingredients such as tallow, sunflower hearts and other grains and seeds. High-calorie food is especially important for birds during colder nights and in the spring when they are busy preparing for the breeding season.
The natural pine cone gives the birds extra grip, ensuring they can feed easily and quickly. It's also an attractive shape, making it a great addition to any garden or feeding station.
e 310g
| Sku | 102380120 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 100 mm |
| Height | 150 mm |
| Length | 100 mm |
| Weight | 0.285 kg |
| Key Ingredients | Wheat, Oats, Maize, Sorghum (Red Dari), Beef Tallow, Black Sunflower Seeds, Striped Sunflower Seeds, Sunflower Hearts, Millet, Peanuts, Rapeseed Oil |
| Suitable for | Ready to Hang |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|