BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make sure your visit to our website runs smoothly – from remembering your preferences to showing you the right nest box.
Your basket
Filled with energy-rich black sunflower seeds, chopped peanuts, and cut hulled oats, this specially developed mix will delight sparrows and finches. The recyclable plastic tub keeps the food fresh and is perfectly sized for small hands to carry.
Plus, the tub can be refilled and reused again and again — perfect for sustainable feeding and encouraging young nature lovers to enjoy birdwatching.
| Sku | 280270119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 136 mm |
| Height | 134 mm |
| Length | 136 mm |
| Weight | 0.4 kg |
| Calories (per 100g) | 482 |
| Key Ingredients | Black Sunflower Seeds, Striped Sunflower Seeds, Oatmeal, Yellow Millet, White Sunflower Seeds, Peanuts, Rapeseed Oil |
| Analytic ingredients | Moisture 8%, Crude Protein 14.39%, Crude Fat 38.32%, Crude Fibre 16.42%, Crude Ash 2.96%, Carbohydrates 20% |
| Suitable for | Bird Tables, Feeder Houses, Ground Feeding, Tube Feeders |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | House Sparrow, Chaffinch, Greenfinch, Goldfinch, Tree Sparrow |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|