BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Bats typically rely on existing nooks and crannies for shelter and a safe space to raise their young. A shortage of natural spaces can make it difficult for bats to find suitable sites though so why not lend a helping hand and add a specialist bat box to your garden.
The Falkenstein has been designed with an easy entry point and a grooved ladder entrance. The extra thick 18mm wood offers the best shelter from the elements as well as improving durability of the boxes.
| Sku | 914780119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 214 mm |
| Height | 342 mm |
| Length | 161 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Suitable Wildlife | Bat |
| Colour | Black, Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|