BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make sure your visit to our website runs smoothly – from remembering your preferences to showing you the right nest box.
Your basket
This pine cone suet treat is a firm favourite. It is filled with high-calorie ingredients such as tallow, sunflower hearts and other grains and seeds. High-calorie food is especially important for birds during colder nights and in the spring when they are busy preparing for the breeding season.
The natural pine cone gives the birds extra grip, ensuring they can feed easily and quickly. It's also an attractive shape, making it a great addition to any garden or feeding station.
e 310g
| Sku | 102380120 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 100 mm |
| Height | 150 mm |
| Length | 100 mm |
| Weight | 0.285 kg |
| Key Ingredients | Wheat, Oats, Maize, Sorghum (Red Dari), Beef Tallow, Black Sunflower Seeds, Striped Sunflower Seeds, Sunflower Hearts, Millet, Peanuts, Rapeseed Oil |
| Suitable for | Ready to Hang |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|