BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make sure your visit to our website runs smoothly – from remembering your preferences to showing you the right nest box.
Your basket
This balanced floating feed mix is a tasty and nutritious treat designed for wild swans and ducks. It can be scattered along pond or lake edges and floats on the water, making it easy for water birds to find and enjoy.
Supplied in a recyclable container that keeps the feed fresh and is easy to carry. The container can also be refilled for sustainable feeding.
| Sku | 280320119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 136 mm |
| Height | 134 mm |
| Length | 136 mm |
| Weight | 0.35 kg |
| Calories (per 100g) | 314 |
| Key Ingredients | Wheat, Fish Meal, Wheat Middlings, Chicken Fat, Fish Oil (Salmon) |
| Analytic ingredients | Crude Protein 20%, Crude Fat 7%, Crude Fibre 2.5%, Crude Ash 5.5%, Carbohydrates 42.7% |
| Suitable for | Ground Feeding |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Duck, Swan |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|