BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make sure your visit to our website runs smoothly – from remembering your preferences to showing you the right nest box.
Your basket
Simply pour these peanuts into a peanut feeder, such as our EasyFlip Peanut Feeder, find the perfect spot to hang it in your garden, and wait to see which birds come to visit!
The recyclable plastic tub keeps the peanuts fresh and is perfectly sized for small hands to carry. Plus, the container can be refilled and used over and over, great for sustainable feeding.
| Sku | 280260119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 135 mm |
| Height | 133 mm |
| Length | 135 mm |
| Weight | 0.5 kg |
| Calories (per 100g) | 591 |
| Key Ingredients | Peanuts |
| Analytic ingredients | Moisture 6.94%, Crude Protein 31.2%, Crude Fat 47.56%, Crude Fibre 2.48%, Crude Ash 2.4%, Carbohydrates 9.42% |
| Suitable for | Dedicated feeder, Mesh Feeders |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Blue Tit, Great Tit, Crested Tit, Long-tailed Tit, House Sparrow, Tree Sparrow, Robin, Chaffinch, Great Spotted Woodpecker, Starling, Nuthatch, Blackbird, Goldfinch, Siskin |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|