BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
The Adventurer 40 cm and 55 cm feeder can be combined with a silo protector. This ensures that smaller birds can still get to the food, but the construction is designed in such a way that large birds (such as jackdaws, crows and pigeons) do not have access to the Adventurer feeder.
The high-quality silo protector is made of metal and has the same dark grey colour as the Adventurer feeders. It can be easily dismantled for cleaning. Available with or without Adventurer feeder.
| Sku | 945490120 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 325 mm |
| Height | 350 mm |
| Length | 325 mm |
| Weight | 1.265 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Blue Tit, Great Tit, Coal Tit, Crested Tit, Long-tailed Tit, House Sparrow, Tree Sparrow, Robin, Chaffinch, Greenfinch, Goldfinch, Siskin, Nuthatch |
| Colour | Graphite-Grey |
| Material | Metal |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|