BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make sure your visit to our website runs smoothly – from remembering your preferences to showing you the right nest box.
Your basket
Stylish graphite-grey, metal wire feeder to securely hold a single jar of our new 'Twist & Feed' or our Peanut Butter for Birds.
Our specially formulated Peanut Butter for Birds has been developed specifically for garden birds and is super high in calories! Our Twist & Feed jars are filled with energy-rich ingredients guaranteed to be popular with your little feathered guests. Both innovative new foods are made exclusively on our farm in Shropshire.
Simply hang this holder on a wall, tree or fence and then slide the jar (without the lid) under the roof.
Please note: Food is not included.
| Sku | 350250119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 138 mm |
| Height | 130 mm |
| Length | 125 mm |
| Weight | 0.44 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | House Sparrow, Blackbird, Great Tit, Blue Tit, Robin, Wren, Chaffinch, Great Spotted Woodpecker, Starling, Nuthatch, Treecreeper, Coal Tit, Long-tailed Tit, Willow Tit, Marsh Tit, Crested Tit, Tree Sparrow, Greenfinch |
| Colour | Graphite-Grey |
| Material | Metal |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|