BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
The Silbersee Bird Bath is made out of heavy-duty plastic making it a weatherproof water dish, ideal for attracting a variety of birds to your garden throughout the year. It has a decorative design with a grey stone effect finish and is easy to assemble without the need of tools, as the parts simply twist together.
Water is essential for wildlife all year round. Most birds drink at least once a day – sometimes more when eating dry foods. They also need water to keep their plumage in perfect condition, which keeps them insulated in cold weather. Place water dishes close to plants, shrubs, or trees to provide small birds with protective cover.
Don't forget to clean your water dishes often to remove any bacteria.
Ground clips included to make the bird bath sturdy
| Sku | 938440119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 500 mm |
| Height | 700 mm |
| Length | 500 mm |
| Weight | 1.93 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Colour | Grey, Silver |
| Material | Plastic |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|