BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make sure your visit to our website runs smoothly – from remembering your preferences to showing you the right nest box.
Your basket
This lovely wall feeder combines a peanut butter holder with a feeding table in one.
You can therefore feed one of our peanut butter jars at the same time as offering one of our seed mixes. Allowing you to attract a variety of birds to your feeding area.
Peanuts are naturally high in calories and when blended into butter, make a tasty high energy treat. We haven't added any salt into our recipe, ensuring that this blend is nutritionally balanced and safe* for your garden birds.
We ensure every recipe and ingredient used to create our unique range of seed mixes will not only keep birds flocking back to your garden for more, but that every beakful will be nutritious. Our best selling Hi-Energy No Mess seed mix has been a firm favourite with customers and their feathered friends for many years.
| Sku | 351250119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 250 mm |
| Height | 242 mm |
| Length | 166 mm |
| Weight | 1.159 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | House Sparrow, Great Tit, Blue Tit, Robin, Chaffinch, Greenfinch, Starling, Tree Sparrow, Coal Tit, Crested Tit, Long-tailed Tit, Great Spotted Woodpecker, Goldfinch, Nuthatch |
| Colour | Green |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|