BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make sure your visit to our website runs smoothly – from remembering your preferences to showing you the right nest box.
Your basket
Just like our Fat Balls with Insects, our Mealworm variety provides energy-rich fat as well as protein-rich dried mealworms. Mealworms, whether dried or live, are a favourite with most garden birds all-year-round and are sure to be a hit in any garden.
Fat Balls are versatile, choose from one of our specially made feeders or chop up and feed from a bird table or on the ground. Our fat balls are not supplied in nets as these can be harmful to birds and other wildlife.
Each Fat Ball weight approx. 100g.
| Sku | 102110120 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 180 mm |
| Height | 120 mm |
| Length | 60 mm |
| Weight | 0.6 kg |
| Calories (per 100g) | 494 |
| Key Ingredients | Beef Tallow, Maize Flour, Peanut Flour, Sunflower Hearts, Wheat, Yellow Millet, Dried Mealworms 1%, Calcium Carbonate |
| Analytic ingredients | Crude Protein 11.3%, Crude Fat 34%, Crude Fibre 2.3%, Crude Ash 2.4%, Carbohydrates 42.5% |
| Suitable for | Bird Tables, Dedicated feeder |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|