BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
This attractive wooden peanut butter feeder with a green roof is designed to hold a jar of CJ Wildlife Peanut Butter for Birds and the Twist & Feed range.
Our specially formulated Peanut Butter for Birds has been developed specifically for garden birds and is super high in calories! Our Twist & Feed jars are filled with energy-rich ingredients guaranteed to be popular with your little feathered guests. Both innovative new foods are made exclusively on our farm in Shropshire.
Please note: Food is not included.
| Sku | 350260120 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 135 mm |
| Height | 160 mm |
| Length | 135 mm |
| Weight | 0.33 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | House Sparrow, Blackbird, Great Tit, Blue Tit, Robin, Wren, Chaffinch, Great Spotted Woodpecker, Starling, Nuthatch, Treecreeper, Coal Tit, Long-tailed Tit, Willow Tit, Marsh Tit, Crested Tit, Tree Sparrow, Greenfinch |
| Colour | Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|