BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
This hanging bird bath features beautifully illustrated bird drawings by dutch artist Elwin Van der Kolk. It's a great way to offer water for the birds in your garden. It comes equipped with a hanging chain, so you can easily hang this dish from a tree or hanging hook.
Elwin van der Kolk, the Dutch biologist and natural painter, was fascinated by the nature around him at a young age. He spent a large part of his childhood watching and drawing birds. In his drawings he tries to capture wildlife in such a way that the viewer is encouraged to admire and protect nature.
| Sku | 938090119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 280 mm |
| Height | 275 mm |
| Length | 53 mm |
| Weight | 1.41 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Colour | White, Various/multi |
| Material | Porcelain |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|