BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
This hanging bird table is ideal for gardens with limited space or if you need a feeder to keep out of reach of pets. The stainless steel mesh bottom allows water to drain easily, keeping food fresh.
The bird table also has raised edges to prevent food blowing away in strong winds and the all-round visibility gives birds extra confidence when feeding.
Please note: Chains are included.
Hanging height - 455mm
| Sku | 930340120 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 400 mm |
| Height | 37 mm |
| Length | 330 mm |
| Weight | 0.82 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | House Sparrow, Blackbird, Great Tit, Blue Tit, Robin, Chaffinch, Greenfinch, Starling, Tree Sparrow, Coal Tit, Crested Tit, Goldfinch, Siskin |
| Colour | Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%), Metal |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|