BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Give solitary bees a safe place to nest with the compact Navariso insect block. Specially designed for solitary bees, the drilled holes provide an ideal shelter where bees can lay their eggs and raise the next generation.
Solitary bees are important pollinators and play a valuable role in supporting biodiversity and healthy gardens. This small insect block is an easy way to help local wildlife, even in smaller outdoor spaces such as balconies or urban gardens.
Made from FSC®-certified wood, the Navariso insect block has a natural, decorative look and can easily be hung in a sunny, sheltered spot near flowering plants for the best results.
A simple and effective way to support pollinators and bring more nature into your garden.
| Sku | 101690119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 70 mm |
| Height | 95 mm |
| Length | 50 mm |
| Weight | 0.12 kg |
| Suitable Wildlife | Bee, Insect |
| Colour | Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|