BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
🪻 Peak Season Deals - up to €15 off!
Your basket
If you only want small garden birds enjoying your peanut butter treats, this durable protective cage is the ideal addition to your existing Dublin Peanut Butter Feeder. Designed specifically to keep larger birds and other unwelcome visitors out, it allows smaller species such as tits, robins and sparrows to feed in peace.
Please note: This item is the protective cage only. The Dublin Peanut Butter Feeder itself is sold separately - or look out for the 2-in-1 value pack.
Key Features
| Sku | 351120119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 195 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 240 mm |
| Weight | 0.18 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Blue Tit, Great Tit, Coal Tit, Crested Tit, Long-tailed Tit, Tree Sparrow, House Sparrow, Nuthatch |
| Colour | Green |
| Material | Metal |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|