BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
This window feeder is ideal for homes without a garden or limited outside space, it can be securely attached to a window with the 2 strong suction cups provided, allowing you to watch the birds feed from the comfort of your home. The transparent plastic ensures the birds are visible from every direction.
Seeds and seed mixes will appeal to a wide variety of garden bird species. The wider variety of seeds on offer, the greater number of species you will attract.
This feeder can be used to feed seeds, seed mixes, kibbled peanuts, chopped up suet treats, fat balls and fruits. We recommend whole peanuts are not fed from this feeder (always feed whole peanuts from a dedicated peanut feeder to prevent young birds choking on them).
| Sku | 313220119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 91 mm |
| Height | 134 mm |
| Length | 212 mm |
| Weight | 0.257 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|