BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
This specialist nest box has been carefully designed to replicate the natural nesting conditions preferred by Treecreepers. In the wild, Treecreepers typically nest in narrow crevices or behind loose bark on mature trees. If your garden lacks old trees or natural bark cavities, this box provides an ideal substitute. With a slim profile and enclosed rear access, it mimics the tight, sheltered spaces these birds instinctively seek out. Mount it on the trunk of a mature tree or shaded post for the best results, ideally in woodland edges or well-vegetated gardens.
| Sku | 901200119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 186 mm |
| Height | 272 mm |
| Length | 172 mm |
| Weight | 0.798 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Robin, Wren, Song Thrush |
| Colour | Green, Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|