BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
🪻 Peak Season Deals - up to €15 off!
Your basket
The Vesi bird bath is an ideal way to offer water to birds. It is a ceramic bird bath which comes with metal suspension cords. This makes it easy to hang from a tree or hanging hook.
Bird baths and water dishes are really important for birds, especially in the hotter weather. By dampening their feathers in a bird bath, birds loosen the dirt which makes it easier for them to preen their feathers. Preening is when they rearrange their feathers, using natural oil to keep them waterproof and insulated. Of course, they also drink the water.
Not frost-resistant
| Sku | G-938380119-938390119-938400119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 270 mm |
| Height | 65 mm |
| Length | 270 mm |
| Weight | 1.34 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Material | Ceramic |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|