BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make sure your visit to our website runs smoothly – from remembering your preferences to showing you the right nest box.
Your basket
Attract a variety of birds to your garden with the beautifully designed Jupiter Slate Peanut Feeder. This wooden feeder has a slate roof and a continuous mesh feeding area, it will be most popular with clinging species such as members of the tit family, Siskins and Redpolls.
Filling the feeder can be done easily and quickly by simply removing the roof.
| Sku | 304000119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 215 mm |
| Height | 206 mm |
| Length | 192 mm |
| Weight | 1.28 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Blue Tit, Robin, Greenfinch, Great Spotted Woodpecker, Nuthatch, Coal Tit, Goldfinch, Great Tit, Crested Tit, Long-tailed Tit, House Sparrow, Tree Sparrow, Chaffinch, Starling |
| Colour | Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%), Slate |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|