BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
This Giant Fat Ball is supplied with a rope so you can suspend it directly from a tree or hook. Alternatively they can be fed from our Giant Fat Ball Feeder or chopped up and placed on a bird table.
Given the number of ways to feed, fat balls will appeal to and provide an energy rich treat for almost all garden species, making this a great value-for-money food for your birds. The fat balls are composed of carefully selected plant-based ingredients.
| Sku | 100950120 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 110 mm |
| Height | 110 mm |
| Length | 70 mm |
| Weight | 0.48 kg |
| Calories (per 100g) | 556 |
| Key Ingredients | Black Sunflower Seeds, Seeds, Kibbled Peanuts, Wheat, Vegetable Oil |
| Analytic ingredients | Moisture 7.2%, Crude Protein 9.4%, Crude Fat 39.8%, Crude Fibre 2.1%, Crude Ash 1.5% |
| Suitable for | Bird Tables, Dedicated feeder |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|