BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make sure your visit to our website runs smoothly – from remembering your preferences to showing you the right nest box.
Your basket
Simple yet sturdy metal feeder – ideal for offering peanuts safely
Attract a variety of garden birds with this sturdy metal mesh feeder, specially designed for peanuts. The fine mesh allows birds to safely peck at the food while preventing larger chunks from being taken (making this safer for chicks).
A great way to support local wildlife all year round.
| Sku | 303190119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 99 mm |
| Height | 162 mm |
| Length | 187 mm |
| Weight | 0.114 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Blue Tit, Great Tit, Coal Tit, Crested Tit, Marsh Tit, Willow Tit, Long-tailed Tit, Nuthatch, Great Spotted Woodpecker |
| Colour | Green |
| Material | Metal |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|