BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the Vivara webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
This plant based peanut butter for birds is made from peanuts, corn, wheat and great millet. Our expertly crafted peanut butter contains no animal fat but is still a nutritional and beneficial treat for your garden birds.
All our peanut butter for birds is made with no added salt and is a safe and high-energy food to keep them energized (Peanut butter for humans should not be given to birds as it contains too much salt which will make birds sick).
Peanut butter can be offered to birds in our peanut butter feeders, or can be spread onto trees and branches for them to enjoy.
The pot can be recycled after use.
Bird feeder not included
| Sku | 110240119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 80 mm |
| Height | 95 mm |
| Length | 80 mm |
| Weight | 0.35 kg |
| Key Ingredients | Peanuts, Corn, Wheat, Dari, Vegetable Oil |
| Analytic ingredients | Crude Protein 15.9%, Crude Fat 22.8%, Crude Fibre 14.1%, Crude Ash 1.7% |
| Suitable for | Dedicated feeder |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|